A rákos megbetegedések okai
Mi okozhatja a rákos megbetegedést?
Sokan úgy gondolják, hogy a karcinogén anyagok, a helytelen étrend, öröklött hajlam vagy sugárzás okozza.
Karcinogén anyag?
anilin festékek, azbeszt, kátrány, vegyszerek, nikotin
. Ezek mind képesek módosítani a sejtekben levő információkat. Ezért valóban rákkeltő anyagok. Nagy statisztikai átlagban ez így is van, de az ilyen anyagoknak kitett emberek többsége mégsem lesz rákos, mások pedig igen, s lehet, hogy sohasem kerültek közel ilyen anyagokhoz. Hiszen milyen sokan vannak akik már pl. 20 éve dohányoznak mégsem lesznek tüdőrákosok, és vannak akik sohasem dohányoztak mégis tüdőrákot diagnosztizálnak.
Vagyis a káros anyagok jelenléte önmagában nem magyarázza a rák előfordulását., hiszen az ilyen anyagok elkerülése sem zárja ki a rák előfordulását.
Öröklött hajlam?
A genetikai hajlam okozhatja, hogy nagyszámú abnormális sejt képződik, vagy az immunrendszer erőtlen ezen sejtek elpusztítására. Megfigyelték, hogy egyes családokban sokkal nagyobb számban fordul elő rákbetegség, mint más családokban. De egy kísérlet bebizonyította, hogy ez nem elegendő magyarázat.
A rákkutatás céljaira egy speciális, rákra fogékony egérfajt tenyésztettek ki. A kísérlet során dr. Vernon Riley a Washingtoni Egyetemről az egerek egyik csoportját nagy fokú stressznek tette ki, míg a másik csoport stresszmentes környezetbe került. Az elvárások szerint (mível a rákra fogékony genetikai hajlam bennük volt) 80%-ban kellett volna megbetegedniük. De az eredmény mást mutatott, a stressznek kitett egerek 92%-ánál fejlödőtt ki a rák, míg a stresszmentes környezetben 7%-a betegedett meg.
Megfigyelték, hogy Japánban van a legkevesebb mellrák a világon. Azt gondolták, hogy ez a japán emberben levő faji ellenálló képességgel magyarázható, de rádöbbentek, hogy az USA-ban élő japán nők négyszer olyan fogékonyak a mellrákra, mint japánban élő társaik.
A különbség egyértelművé tette, hogy nem faji vagy genetikus hajlamtól függ a rák kialakulása, hiszen ha van is öröklött hajlam, akkor az mindig is volt és akkor miért pont most, miért nem később vagy előbb alakult ki a daganat?
Sugárzás?
A sugárzás sejtmutációt okoz, melyből később rákos sejtek alakulhatnak ki, a kozmikus sugárzás mindenkit ér, a röntgen, ultraviola. stb. sugárzások is folyamatosan éri az emberek nagy részét. (TV, Telefon, Mikro., stb. ) mégsem lesznek betegek, illetve vannak olyanok akiket, csak minimális sugárzás ér, mégis megbetegednek.
Azt mondhatjuk, hogy a sugárzás ártalmas, és fontos az óvatosság, de a rák kialakulásáért nem lehet egyértelműen felelős.
Táplálkozás?
Az étrendünkben szereplő zsír mennyisége és néhány rákfajta előfordulása közt összefüggést mutattak ki.Japánban ahol sok halat és rizst fogyasztanak kevesebb a rákos megbetegdés. De különböző felmérések bebizonyították, hogy az étkezés nem lehet egyértelműen a rák kialalkulásának oka. Hiszen a beteg étrendje valószinűleg évek óta nem változott lényegesen. S miért van az, hogy sok zsírt nem evő japán ember megbetegszik, és sok zsírosan étkező nyugati pedig nem?
Felmérést végeztek egy psychiátriai intézetben- katatóniás és paranoiás skizofrén betegekkel. Mindkét csoport ugyanazt az étrendet fogyasztotta. S kimutatták, hogy a katatóniás betegek, akik teljesen elszigetelik magukat a környezetüktől, a rákra való fogékonyságuk nagyon alacsony, az átlagosnál is alacsonyabb. Míg a paranoiás skizofrén betegek, akik rendkívül érzékenyek a külső körülményekre és emberekre, sőt azt érzik, hogy mindenki ellenük van- a rákra való fogékonyságuk sokkal magasabb mint az átlag.
Így a magyarázat sokkal inkább psychológiai mint étrendi.
Hiszen ha tanulmányoznánk a Japán kultúrát, a hiedelmeket, érzelmeket és kultúrális, szociális tényezőiket közelebb jutnánk a válaszokhoz.
Tudományosan elismert tény, hogy az emberben az élete folyamán rengeteg abnormális sejt termelődik, egyrészt külső tényezők miatt, másrészt mert a sejttermelésbe hiba történik.
De ezeket a sejteket az immunrendszer azonnal felkutatja és megsemmisíti.
Tehát ahhoz, hogy az abnormális sejtből rákos daganat fejlődjön ki az immunrendszernek kell gátlás alá kerülnie.
De vajon mi lehet az oka az immunrendszer gátlásainak?
|